Aktualności
Podpisano już wszystkie 6 umów w ramach naboru dotyczącego wsparcia na wzmocnienie potencjału i profesjonalizację usług Instytucji Otoczenia Biznesu w ramach projektu pn. „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze”. Kwota dofinansowania wybranych przedsięwzięć to ponad 2 mln 861 tys. zł.
Instytucje Otoczenia Biznesu otrzymają wsparcie mające na celu rozszerzenie lub podniesienie jakości dotychczas oferowanych przez IOB usług doradczych na rzecz MŚP, obejmujące przygotowanie nowych usług specjalistycznych lub nowego zakresu świadczonej już usługi specjalistycznej/pakietu usług w ramach profesjonalizacji oferty IOB. Wsparcie obejmować będzie m.in: szkolenia, doradztwo, wizyty studyjne – benchmarking oraz inne działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału IOB.
Świętokrzyskie IOB będą realizować przedsięwzięcia wprowadzające/modyfikujące usługi doradcze w zakresie m.in. wdrażania inteligentnych systemów automatyzacji i robotyzacji, akceleracji, cyfryzacji, marketingu, transformacji energetycznej, prac badawczo-rozwojowych.
Trwa 6. edycja konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na najciekawsze inicjatywy z zakresu współpracy biznesu z edukacją, rozwoju pracowników i kształcenia przyszłych kadr. Aplikować można w trzech kategoriach: „Rozwój pracownika”, „Dojrzałe kompetencje” oraz „Ambasador Edukacji”. Termin składania aplikacji trwa do 31 stycznia 2022 r. Konkurs finansowany jest z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.
Programy rozwojowe, szkolenia to dla pracodawców nie tylko sposób na rozwój kompetencji wśród kadr, ale także droga do motywowania i budowania lojalności zatrudnionych pracowników. Poprzez coaching, mentoring, a także wzajemne uczenie się w ramach zespołu rozwija się umiejętność współpracy oraz właściwej komunikacji.
Program skierowany jest do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, w których po 1 stycznia 2019 roku realizowano inicjatywy edukacyjne.
Kto może zostać „Pracodawcą Jutra”?
- Przedsiębiorstwa, które dbają o rozwój swoich pracowników i aktywnie budują kapitał ludzki w swoich firmach (stypendia, staże, praktyki).
- Firmy, które realizują inicjatywy we współpracy ze szkołami czy uczelniami, aby lepiej dopasować kompetencje przyszłych pracowników do potrzeb biznesu (kursy, dofinansowania do nauki).
- Organizacje, które pozyskują nowych pracowników we współpracy z uczelniami (targi edukacyjne oraz inne dobre przykłady).
Nowe zasady konkursu
Konkurs w tym roku ma nowe zasady. Organizatorzy zdecydowali się wyłonić zwycięzców w trzech kategoriach: “Rozwój pracownika”, „Dojrzałe kompetencje” oraz „Ambasador Edukacji”. W każdej z nich zostaną wybrani dwaj laureaci. Dodatkowo swoje wyróżnienia przyznają przedstawiciele 17 sektorowych rad ds. kompetencji.
W pierwszej kategorii „Rozwój pracownika” można zgłaszać projekty motywujące do rozwoju zawodowego kadry, programy podnoszące kompetencje zawodowe, szkolenia oraz inne inwestycje w poszerzanie umiejętności pracowników.
Kategoria „Dojrzałe kompetencje” jest przeznaczona dla przedsiębiorców, tworzących inicjatywy dla pracowników powyżej 50. roku życia. Uwzględniane będą programy mentorskie, polegające na wykorzystaniu eksperckiej wiedzy doświadczonej kadry, wymiana doświadczeń z podwładnymi na początku kariery zawodowej oraz przedsięwzięcia mające na celu zwiększanie szans i możliwości na rynku pracy osób powyżej 50. roku życia.
Zakres inicjatyw wchodzący w skład ostatniej kategorii „Ambasador edukacji” to wszystkie działania, które skupiają się na wspieraniu edukacji dzieci, młodzieży, studentów oraz rozwojowi kadry pracowników oświaty. Zawiera się tutaj między innymi: prowadzenie kursów i warsztatów w szkołach i na uczelniach, tworzenie lub wspieranie platform i aplikacji edukacyjnych, organizacja konkursów oraz staży, aranżowanie programów klas profilowych, przygotowywanie pomocy dydaktycznych dla nauczycieli oraz zaangażowanie na rzecz zdobywania lub rozwoju kompetencji poszukiwanych na rynku pracy.
Nagrody dla zwycięzców
Laureaci, wybrani przez Kapitułę Konkursu, otrzymają możliwość bezterminowego posługiwania się tytułem „Pracodawca Jutra Roku 2021” oraz korzystania z logotypu i materiałów reklamowych przez okres roku od daty przyznania nagrody. Każdy z wyłonionych zwycięzców będzie miał możliwość promowania zwycięskiej inicjatywy w ramach działań komunikacyjnych i promocyjnych zaplanowanych przez Organizatora.
Sektorowe Rady ds. Kompetencji przekażą dodatkowe nagrody najlepszym inicjatywom branżowym.
– Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz, który dostępny jest na stronie PARP. Kapituła konkursowa będzie zwracać uwagę m.in. na to, czy dana inicjatywa wpisuje się w misję i DNA firmy oraz w jaki sposób przedsiębiorstwo podchodzi do rozwoju zasobów ludzkich. Ważne jest to, żeby dana inicjatywa nie była działaniem realizowanym ad hoc – komentuje Agnieszka Józefowicz-Krakowiak, PARP.
Więcej informacji o konkursie „Pracodawca Jutra” można znaleźć na stronie.
Patronat nad programem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Operator Systemu Popytowego uprzejmie informuje, iż Zarząd Województwa Świętokrzyskiego Uchwałą nr 4656/21 z dnia 7 grudnia br. zatwierdził listę rankingową Formularzy zgłoszeniowych, które wpłynęły w ramach naboru dotyczącego wsparcia na wzmocnienie potencjału i profesjonalizację usług Instytucji Otoczenia Biznesu w ramach projektu pn. „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze”.
Poniżej lista rankingowa rekomendowanych do dofinansowania voucherów na usługi doradcze.
Operator Systemu Popytowego informuje, że Komisja Oceniająca zakończyła ocenę kryteriów dostępu Formularzy zgłoszeniowych, które wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze na vouchery dla Instytucji Otoczenia Biznesu na realizację działań mających na celu wzmocnienie potencjału i profesjonalizację świadczonych usług w ramach projektu „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze”.
Formularze zgłoszeniowe, które pozytywnie przeszły ocenę kryteriów dostępu zostały skierowane do oceny kryteriów punktowych.
Działając na podstawie § 7 ust. 6 pkt. 7) Regulaminu naboru Operator Systemu Popytowego informuje, iż ze względu na złożoność dokumentacji Wnioskodawców, mając na uwadze właściwą ocenę proponowanych przedsięwzięć, termin oceny kryteriów dostępu Formularzy zgłoszeniowych, które wpłynęły w ramach naboru na vouchery dla Instytucji Otoczenia Biznesu na realizację działań mających na celu wzmocnienie potencjału i profesjonalizację świadczonych usług zostaje wydłużony do 29 października 2021r.
Operator Systemu Popytowego uprzejmie informuje, że w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze na vouchery dla Instytucji Otoczenia Biznesu na realizację działań mających na celu wzmocnienie potencjału i profesjonalizację świadczonych usług w ramach projektu „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze” wpłynęło 8 Formularzy zgłoszeniowych, które aktualnie zostaną zweryfikowane pod względem spełniania kryteriów dostępu.
Operator Systemu Popytowego informuje, że Zarząd Województwa Świętokrzyskiego Uchwałą nr 4186/2021 z dnia 25 sierpnia 2021 r. wprowadził zmiany w dokumentach konkursowych polegające m.in. na przesunięciu terminu składania formularzy zgłoszeniowych do 30 września br. Dodatkowo uległy zmianie zapisy dotyczące wydłużenia terminu realizacji przedsięwzięcia z 15 do 24 miesięcy (z zastrzeżeniem, że ostatni wniosek o refundację musi zostać złożony najpóźniej 30 września 2023 r.) a także doprecyzowaniu uległ zapis dotyczący terminu składania Wniosku o refundację.
W celu ujednolicenia zapisów dokonano również tożsamych zmian w załączniku nr 4 do Regulaminu "Wzorze umowy".
Zmienione zasady aplikowania, regulamin udzielania voucherów, wzór umowy dostępne są w zakładce dokumenty do pobrania:
https://vouchery.spinno.pl/dokumenty-do-pobrania
Nabór skierowany jest do podmiotów (Instytucji Otoczenia Biznesu), prowadzących działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, nie działających dla zysku lub przeznaczających zysk na cele statutowe, zgodnie z zapisami w statucie lub innym równoważnym dokumencie założycielskim. Posiadających bazę materialną, techniczną i zasoby ludzkie oraz kompetencje niezbędne do świadczenia usług na rzecz sektora MŚP.
Do tej kategorii zaliczane są m.in.: agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, ośrodki szkoleniowo – doradcze, organizacje reprezentujące przedsiębiorców, instytucje proinnowacyjne działające na rzecz innowacyjności: centra transferu technologii, instytuty i ośrodki badawczo – rozwojowe oraz ośrodki innowacji i przedsiębiorczości.
Alokacja przeznaczona na V nabór: 5 mln zł
Maksymalny poziom dofinansowania: 85% kosztów kwalifikowalnych
Maksymalna wartość dofinansowania vouchera: 500 tys. zł
Maksymalny okres realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 15 miesięcy.
Termin naboru: od 15 lipca 2021 r. do 10 września 2021 r
Przedmiotem naboru jest wsparcie mające na celu rozszerzenie lub podniesienie jakości dotychczas oferowanych przez IOB usług doradczych na rzecz MŚP, obejmujące przygotowanie nowych usług specjalistycznych lub nowego zakresu świadczonej już usługi specjalistycznej/pakietu usług w ramach profesjonalizacji oferty IOB. Wsparcie obejmować będzie m.in: szkolenia, doradztwo, wizyty studyjne – benchmarking oraz inne działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału IOB. Wprowadzone w wyniku wsparcia usługi muszą być związane z działalnością gospodarczą przedsiębiorstw.
UWAGA: W ramach profesjonalizacji usług IOB nie będą finansowane jako nowe/modyfikowane usługi zaliczane do usług standardowych, takie jak: opracowywanie biznes planów/studiów wykonalności, usługi w zakresie optymalizacji podatkowej, opracowanie i wdrożenie dokumentacji RODO itp.
UWAGA: Wykonawcą działań mających na celu wzmocnienie potencjału i profesjonalizację usług IOB nie może być inny IOB, który ubiega się o dofinansowanie w przedmiotowym naborze
UWAGA: IOB w ramach niniejszego naboru może złożyć tylko jeden Formularz zgłoszeniowy z zapotrzebowaniem na realizację działań mających na celu wzmocnienie potencjału i profesjonalizację usług.
Szczegółowych informacji udzielają:
Kierownik Oddziału ds. Innowacji i Transferu Wiedzy – tel. 41 365 81 40
oraz
Animatorzy ds. voucherów:
tel. 41 365 81 41
tel. 41 365 81 07
tel. 41 365 81 08
tel. 41 365 81 10
tel. 41 365 81 97
Zasady aplikowania, regulamin udzielania voucherów wraz z załącznikami dostępne są na stronie internetowej:
Operator Systemu Popytowego uprzejmie informuje, iż Zarząd Województwa Świętokrzyskiego Uchwałą nr 3050/20 z dnia 2grudnia br. zatwierdził listę rankingową Formularzy zgłoszeniowych, które wpłynęły w ramach IV naboru na udzielenie voucherów dla MŚP na zakup usług doradczych w ramach projektu „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze”.
Poniżej lista rankingowa rekomendowanych do dofinansowania voucherów na usługi doradcze.
W ramach naboru zostało złożonych 25 Formularzy zgłoszeniowych. Osiem Formularzy zostało złożonych niezgodnie z zasadami przyjętymi w Regulaminie naboru. Do dalszej weryfikacji Operator Systemu Popytowego zakwalifikował 17 wniosków. Wszyscy przedsiębiorcy otrzymają, na adres mailowy wskazany w Formularzu zgłoszeniowym, informację o odrzuceniu wniosku bądź wskazania do uzupełnienia Formularza i/lub dostarczenia dokumentów potwierdzających spadek obrotów.